а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безработен

безработниот
Вид збор: Придавка
Што е без работа, невработен.
Англиски: unemployed Албански: i papunë
Употреба: Економија
Примери:
Тој беше безработен и не знаеше што да прави од здодевност.
Им дадовме работа на безработните луѓе.
Изведенки
безработност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи