а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безочен

безочниот
Вид збор: Придавка
безобразен
Англиски: ruthless, impertinent
Примери:
безочен грабеж
безочен геноцид
безочен судија
безочна клевета
безочни лаги
Изведенки
1. безочно прил.
Пример: Безочно ја навредуваше жена му.
2. безочност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи