а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безосновен

безосновниот
Вид збор: Придавка
Што е без основа, што нема основа, неоснован, неоправдан.
Англиски: baseless
Примери:
Безосновна дискусија.
Безосновно прашање.
Изведенки
1. безосновно прил.
2. безосновност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи