а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безопасна

мн. безопасни
Вид збор: Именка, женски род
Игла што служи за привремено прикрепување на облека во замена на копче; средство за прикачување на некаков моден детаљ.
Англиски: pin
Примери:
За овој мал проект потребни ви се: сатенска трака, игла, конец, ножици, копче, безопасна и малку ентузијазам да направите нешто за себе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи