а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безопасен

безопасни
Вид збор: Придавка
Што не е опасен, што не може да наштети.
Англиски: safe
Примери:
безопасен противник
безопасно куче
безопасна светлина
безопасни таблети
Изведенки
1. безопасно прил.
Пример: Побезопасно е да се патува дење.
2. безопасност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи