а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безобѕирен

безобѕирниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15901
Што нема обѕири, безогледен, дрзок.
Англиски: reckless, ruthless
Примери:
Тој бил подлец како човек, безобѕирен и поткуплив.
безобѕирно возење
Ја уништи фирмата на безобѕирен начин.
безобѕирни трговци
безобѕирно дете
Изведенки
1. безобѕирно прил.
Пример: Гледаше упорно и безобѕирно.
2. безобѕирност ж.