а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безобразен

безобразниот
Вид збор: Придавка
1. Што е без образ, што не се срами од своите постапки, бесрамен, непристоен.
Англиски: impertinent
Примери:
Тој е безобразен.
Нечесна и безобразна жена.
Безобразни, невоспитани деца.
2. безочен, дрзок, насилен
Англиски: impertinent
Примери:
Безобразен однос.
Безобразен лажго.
Безобразна питачка.
Изведенки
1. безобразно прил.
Пример: Безобразно лаже.
2. безобразност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи