а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безобличен

безобличниот
Вид збор: Придавка
Што е без определен облик.
Англиски: shapeless
Примери:
Огромен и безобличен ѕвер.
Безобличен камен.
Безоблична крвава локва.
Безоблични сенки.
Изведенки
безобличност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи