а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безоблачен

безоблачниот
Вид збор: Придавка
Што е без облаци, ведар, сончев.
Англиски: clear
Примери:
безоблачен ден
Небото над градот беше ведро, безоблачно до ослепување.
Беше зима со безоблачни студови.
Изведенки
безоблачност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи