а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безнадежник

мн. безнадежници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е без секаква надеж.
Англиски: hopeless
Примери:
Безнадежник на смртна постела.
Изведенки
безнадежница ж.
мн. безнадежници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи