а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безнадежие

мн. безнадежија
Вид збор: Именка, среден род
безнадежност
Англиски: hopelessness
Примери:
Од силните искушенија и темнините на безнадежието ништо друго не забележува и не гледа.
Изведенки
безнадежија ж.
мн. безнадежии
Пример: Безработица и бесперспективност ја прави нашата земја безнадежија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи