а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безнадежен

безнадежниот
Вид збор: Придавка
1. Што е без надеж.
Англиски: desperate
Примери:
безнадежен плач
безнадежно довикување
2. Што нема надеж за излез од некаква состојба, нема позитивно решение на некаков проблем.
Англиски: hopeless
Примери:
безнадежен случај
безнадежен пијаница
безнадежна положба
безнадежна работа
Изведенки
1. безнадежно прил.
Пример: Деновите му минуваа безнадежно.
2. безнадежност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи