а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безмлечен

безмлечниот
Вид збор: Придавка
Што е без млеко, што не содржи млеко; што нема млеко, што не дава млеко.
Примери:
Безмлечен сладолед.
Безмлечна крава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи