а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безмилосен

безмилосниот
Вид збор: Придавка
Што е без милост, немилостив, бездушен, немилосрден.
Англиски: merciless
Примери:
Суров, безмилосен убиец.
Безмилосна борба.
Безмилосни закони.
Изведенки
1. безмилосно прил.
Пример: Казнува безмилосно. Сонцето безмилосно печеше.
2. безмилосност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи