а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безмеѓен

безмеѓниот
Вид збор: Придавка
Што е без меѓа, што не е омеѓен; што е без граници, неограничен.
Англиски: boundless
Примери:
Безмеѓно поле.
Безмеѓни ниви.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи