а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безмесен

безмесниот
Вид збор: Придавка
Што е без месо, што не содржи месо.
Англиски: meatless
Употреба: Гастрономија
Примери:
Безмесен ручек.
Безмесна исхрана.
Изрази
Безмесни денови - деновите кога не се јаде месо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи