а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безмерен

безмерниот
Вид збор: Придавка
Што не може да се измери, неизмерен, премногу голем, пресилен; што се пројавува во највисок степен.
Англиски: measureless
Примери:
Безмерна широчина.
Безмерни пространства.
Безмерен копнеж.
Безмерна љубов.
Безмерно богатство.
Безмерни маки.
Изведенки
1. безмерно прил.
Пример: Безмерно страдаше.
2. безмерност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи