а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безлобен

безлобниот
Вид збор: Придавка
Што е без злоба, незлоблив.
Англиски: good-natured
Примери:
Безлобен поглед.
Безлобна душа.
Изведенки
безлобност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи