а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безличен

безличниот
Вид збор: Придавка
1. Што не ја истакнува својата личност, што не се истакнува со индивидуалност; што не пројавува посебни карактеристики или особен квалитет.
Англиски: faceless
Примери:
Безличен човек без некаква перспективи во животот.
Безличен поглед.
Безличен глас.
Власта беше безлична, посредна и затоа полесно поднослива од турската власт.
2. Што не се менува по лице.
Употреба: Граматика
Изведенки
безличност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи