а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безистен

мн. безистени
Вид збор: Именка, машки род
Пазар под покрив, покриена чаршија.
Примери:
Трговците од безистенот биле многу богати.
Постојат повеќе јавни објекти од турскиот период: анови, амами, безистени, конаци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи