а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безимен

безимениот
Вид збор: Придавка
1. Што е без свое име, неименуван.
Англиски: nameless
Примери:
Безимено дете.
Безимено дело.
Мала и безимена улица.
2. непотпишан, неизвесен, незнаен
Англиски: anonymous
Примери:
Безимен гроб.
Безимени творци.
Безимен херој.
Безимени жртви.
Изведенки
безименост ж.
анонимност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи