а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безизразен

безизразниот
Вид збор: Придавка
Што е без израз, што нема карактеристични црти, што не изразува мисли и чувства, нејасен.
Англиски: expressionless
Примери:
безизразен поглед
безизразен плач
безизразно лице
безизразна група незадоволници
Изведенки
1. безизразно прил.
Пример: Гледаше безизразно.
2. безизразност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи