а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безидеен

безидејниот
Вид збор: Придавка
1. Што е без идејна ориентација, без припадност кон политичка идеологија.
Англиски: uninspired
Примери:
безидејна борба
2. Што е без идеја.
Примери:
безидејно дело
Изведенки
1. безидејност ж.
2. безидејно прил.
Пример: Талка безидејно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи