а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беззимен

беззимниот
Вид збор: Придавка
Што е без зима, што е со блага зима.
Англиски: winterless
Примери:
Некои делови од Земјата се беззимни.
Беззимна година.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи