а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безземјен

безземјениот
Вид збор: Придавка
Што е без земја, безземјаш.
Англиски: landless
Примери:
Сиромашните безземјени луѓе беа принудени да работат за многу ниски надници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи