а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безземјаш

мн. безземјаши
Вид збор: Именка, машки род
Земјоделец што нема своја земја, што не е сопственик на земја.
Англиски: pawn, serf
Примери:
Многу безземјаши работеа по имотите на наемодавците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи