а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беззаштитен

беззаштитниот
Вид збор: Придавка
Што е без заштита.
Англиски: unprotected
Примери:
Им се одмаздуваа на беззаштитните селани.
Беззаштитна жена.
Изведенки
беззаштитност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи