а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беззаконик

мн. беззаконици
Вид збор: Именка, машки род
Тој што не го почитува законот.
Англиски: outlaw
Примери:
Беззакониците приграбија туѓи имоти.
Изведенки
беззаконица ж.
мн. беззаконици
FlexiMac
 менување на македонски глаголи