а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беззаконие

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 22783
1. Состојба на непочитување на законите и прописите во една држава, противзаконитост.
Англиски: lawlessness
Употреба: Правда
Примери:
Владееше варварство и беззаконие.
2. злодело, насилство, незаконитост
Англиски: crime
Примери:
Стравот од беззаконието се гледаше на сите лица на луѓето.
Изведенки
беззаконитост ж.
Пример: култура на беззаконитост