а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беззаветен

беззаветниот
Вид збор: Придавка
приврзан, верен, пожртвуван
Англиски: self-sacrificing
Примери:
Беззаветна мајка.
Беззаветни родители.
Изведенки
1. беззаветно прил.
Пример: Беззаветно помагаа.
2. беззаветност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи