а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беззаб

беззабиот
Вид збор: Придавка
Што е без заби, што нема заби.
Англиски: toothless
Примери:
Беззабиот старец ги валка залците во устата.
Испушта шепот од беззабата уста.
Ја гледаше мајка си беззабна, побелена, вудвосана.
Беззабни вилици.
Изведенки
беззабност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи