а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безжолчен

безжолчниот
Вид збор: Придавка
Што е без жолчност, без зајадливост.
Примери:
Безжолчен разговор.
Безжолчна иронија.
Изведенки
безжолчност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи