а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безжичен

безжични
Вид збор: Придавка
Што е без жици, што функционира без жици, без спроводници.
Англиски: wireless
Употреба: Технологија
Примери:
безжичен телефон
безжична телеграфија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи