а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безжитен

безжитниот
Вид збор: Придавка
Што е без жито, неплоден.
Англиски: fruitless
Употреба: Земјоделство
Примери:
Безжитна година.
Безжитен клас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи