а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безживотен

безживотниот
Вид збор: Придавка
1. Што е без живот, мртов.
Англиски: lifeless
Примери:
Безживотен човек лежеше на асфалтот.
Безживотните тела ги влечеа до ископаните дупки.
2. Што е без живост, што не дава знак на живост.
Англиски: lifeless
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пијан талкав низ безживотната населба.
Низ безживотните улици врвеа само германски патроли.
Поетските средства биле безживотни, непоетични, стереотипни.
Изведенки
1. безживотно прил.
Пример: Целиот задишан безживотно чекори.
2. безживотност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи