а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безжален

безжалниот
Вид збор: Придавка
Што е без жал, без сожалување, бездушен.
Англиски: pitiless
Примери:
Безжален убиец.
Безжални луѓе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи