а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безел

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Едногодишна култура што ползи виејќи се околу друго растение со ситни, зелени, топчести плодови во мешунка.
Латински: Pisum sativum Англиски: pea Турски: bezelye Албански: bizele
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи