а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бездушник

мн. бездушници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е бездушен, нечовек.
Англиски: brute
Примери:
Човекот може да биде бездушник.
Проклети крвници, бездушници.
Изведенки
1. бездушница ж.
мн. бездушници
2. бездушнички прид.
бездушничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи