а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бездрвен

бездрвниот
Вид збор: Придавка
Што не е од дрво, што не содржи во себе дрво.
Англиски: wood-free
Примери:
бездрвна хартија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи