а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бездомник

мн. бездомници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е без дом, без куќа, без живеалиште.
Англиски: homeless person
Примери:
Во ноќта, околу огнот се греат сите бездомници од војната.
Изведенки
1. бездомница ж.
мн. бездомници
2. бездомнички прид.
бездомничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи