а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бездомен

бездомни
Вид збор: Придавка
Што е без дом и семејство, што нема сопствена куќа, живеалиште.
Англиски: homeless
Примери:
Сам, бездомен човек.
Бездомна питачка.
Толпа гладни, бездомни деца.
Бездомно куче.
Се умилкува како бездомна мачка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи