а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бездимен

бездимниот
Вид збор: Придавка
Што е без дим; што гори без дим.
Англиски: smokeless
Примери:
Бездимен барут.
Бездимни оџаци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи