а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бездејствува

бездејствуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Не е активен, не врши никаква дејност, ништо не работи.
Англиски: standstill
Примери:
Тие денови ние не бездејствувавме, водевме дискусии до длабоко во ноќта, тоа беше еден начин на активност, нешто што не можевме да го сметаме за бездејстување.
Мажите бездејствуваа.
Изведенки
бездејствување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи