а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безделничи

безделничат; безделничев, безделничеа; безделничел; безделничеле
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 23183
Не работи; не сака да работи.
Англиски: waste time
Примери:
Градинарот безделничеше во сенките од големите дрвја.
По цел ден пиеја и безделничеа.
Изведенки
безделничење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи