а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безделен

безделниот
Вид збор: Придавка
Што поминува време во безделие, што не се занимава со ништо.
Англиски: idle
Примери:
Безделните и богати луѓе пронајдоа нова забава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи