а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безволник

мн. безволници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е без волја.
Примери:
Безволникот талка попусто, сам, со вџашен лик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи