а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безволен

безволниот
Вид збор: Придавка
1. Што е без волја.
Англиски: listless
Примери:
Безволен, неамбициозен, млад човек.
Безволен болник.
Тој ги осудуваше безволните луѓе.
2. Што е независен од волјата.
Примери:
Безволни движења.
Безволна насмевка.
Безволен чекор.
Изведенки
безволност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи