а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безводен

безводни
Вид збор: Придавка
Што е без вода, сиромашен со вода.
Англиски: waterless
Примери:
безводен бунар
безводна пустина
безводна почва
безводно земјиште
Безводните пусти чукари го криеја непријателот.
Изведенки
безводност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи