а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безвластие

мн. безвластија
Вид збор: Именка, среден род
1. Состојба без државна власт.
Англиски: anarchy Албански: anarki
Примери:
Луѓето се плашат од безвластие, се плашат за својот имот.
2. Непочитување на власта, самоволие, распашаност.
Англиски: anarchy Албански: anarki
Примери:
Време на тортура и безвластие.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи