а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безвластен

безвласниот
Вид збор: Придавка
1. Што е без организирана државна власт.
Англиски: powerless
Примери:
безвласна држава
2. Што нема власт.
Англиски: powerless
Примери:
Безвласниот управител си поднесе оставка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи